PROIECT DIDACTIC
Profesor: Cociorvă Svetlana
Anul:IV
Disciplina: Curs aplicativ Informatica
Subiectul lecţiei: Comunicarea şi
sistemul informaţional la nivel de organizaţie
Tipul lecţiei: Combinat; evaluare a cunoştinţelor anterioare
şi de iniţiere în tema nouă, cu elemente
de consolidare, fixare a cunoştinţelor şi formare a deprinderilor de activitate
practică.
Competenţă
specifică: Determinarea locului şi rolului diverselor tipuri de comunicare
pentru un management eficient.
I. Obiective operaţionale:
1. Cognitive: La sfârşitul lecţiilor, elevii vor fi
capabili:
Ø să definească
noţiuni şi termeni;
Ø să identifice şi să
descrie elemente şi etape referitoare la subiectul pus în discuţie;
Ø să aleagă soluţia
corectă din varietatea de soluţii propuse ;
Ø să completeze partea-lipsă
a itemilor propuşi cu variantele corecte;
Ø să identifice itemii propuşi prin „Adevărat” sau „Fals”;
Ø să analizeze
situaţia practică propusă , pentru
identificarea problemei şi factorilor ce au determinat apariţia ei;
Ø să evalueze şi să
propună o decizie referitor problema identificată;
2. Afective :
Ø să manifeste interes
faţă de problemele ce pot apărea în procesul de activitate practică (şi în
viaţa de zi cu zi) şi a cauzelor de apariţie;
Ø să reflecte
asupra unor cazuri şi situaţii practice
în vederea perceperii greşelilor şi deficienţilor privind activitatea
managerială;
3. Psihomotore.
Ø să determine aria de
aplicare a cunoştinţelor teoretice în activitatea practică.
Ø să modeleze un
algoritm de rezolvare a situaţiei – problemă.
II. Strategii didactice:
a) Metode şi procedee; conversaţie,
explicaţie, problematizare, studiu de caz, lucrul în grup, lucrul individual.
b) Modalităţi de
evaluare; scris, oral, frontală, individuală, programată.
III. Forme de activitate:
independent-individuală, activitate în perechi
IV. Resurse educaţionale : tabele,
fişe, materialele portofoliului
individual al fiecărui elev.
Bibliografie:
1. Ştefan Pitariu.
Comunicarea şi negocierea în afaceri p. 13-32.
2. Ovidiu Nicolescu.
Management. p. 188-190; 324-325. (327-329)
3. Georgeta Pănişoară.
Managementul resurselor umane. 250-253. (265-272)
Schema de desfăşurare a activităţii
Nr.d/r
|
Evenimentul
didactic
|
Activitatea
profesorului
|
Activitatea
elevului
|
Tehnici
de lucru şi evaluare
|
1.
|
Moment organizatoric
2 min
|
Apelul, verifică ţinuta elevilor
|
Se pregătesc pentru activitate în timpul lecţiei
|
Determinarea pregătirii elevilor de lecţie; prezenţa materialului
necesar, organizarea.
|
2.
|
Evaluarea.
15- 17 min
|
Evaluare frontală; testare (10 min; pentru toţi elevii)
|
Răspund la întrebări, rezolvă testele, întră în făgaş de activitate
intensă.
|
Discuţie; expunere de idei, argumentare, deducţii.
|
3.
|
Captarea atenţiei
5-7 min
|
Profesorul prin câteva enunţuri referitor la importanţa teoretică şi practică a materialului de studiu, aduce
elevii în făgaş de lucru.
|
Ascultă, răspund la întrebări, expun păreri, idei, întră în discuţie,
pun întrebări, argumentează puncte de vedere.
|
Direcţionarea modului de gândire, stabilirea unei atmosfere de
activitate productivă (creative)
|
4.
|
Activitatea educaţională cu materialul nou de studiu
Asigurarea conexiunii inverse (feed-back)
40-45 min.
|
Se comunică elevilor tema pentru lecţia curentă, locul şi
însemnătatea ei în procesul de studiu, obiectivele lecţiei.
Se propune elevilor să generalizeze, să concluzioneze, să rezolve
situaţii concrete (problematizare, studiu de
caz) reieşind din materialul de studiu precedent şi din tema curentă,
ca suport pentru activitate.
|
Elevii notează tema, etapele activităţii, schema de învăţare.
Elevii lucrează asupra sarcinilor propuse individual sau în perechi,
pe măsura finalizării activităţii, formulează şi aduc la cunoştinţa clasei
rezultatele obţinute.
|
Se expun termenii, noţiunile şi definiţiile necesare; se explică
succint materialul ce ar putea prezenta dificultăţi pentru studiu, se explică
modalitatea de lucru cu schema de învăţare, se monitorizează procesul
acumulării cunoştinţelor prin acordarea ajutorului cerut de elevi în mod
individual.
Profesorul dirijează procesul de activitate, completează la necesitate,
intervine cu corijările şi propunerile necesare, încurajează spiritul
creator.
|
5.
|
Tema pentru acasă;
evaluarea formativă
5-7 min.
|
La materialul teoretic propus pentru acasă, profesorul propune şi un
test (probleme la compartimentul studiat la lecţie.)
|
Elevii fac cunoştinţă cu materialul propus, dau întrebări şi obţin
consultaţiile de rigoare necesare pentru lucrul individual.
|
Profesorul indică sursele suplimentare de informaţie, baremul de
apreciere a lucrului pentru acasă la lecţia viitoare.
|
6.
|
Notarea elevilor
3-5 min
|
Profesorul notează elevii luând în consideraţie toată activitatea pe
parcursul lecţiei, cu comentariul respectiv
|
A N E X A 1.
Tema
: Comunicarea şi sistemul informaţional la nivel de organizaţie
1.
Definirea
şi caracteristica generală a sistemului informaţional.
2.
Procesul
de comunicare: elemente componente şi etapele procesului de comunicare.
Comunicarea nonverbală.
3.
Brierile
comunicaţionale
4.
Căi de
depăşire a barierelor comunicaţionale şi de perfecţionate a sistemului informaţional
în organizaţie
- 1-
Sistem larg deschis
către mediul ambiant, întreprinderea (firma) nu se defineşte numai prin
serviciile acordate (produsele fabricate), ci şi prin personalitatea sa
socială. Ea trebuie să răspundă aşteptărilor clienţilor, să se afirme, să
vorbească, să dialogheze, să informeze , adică să comunice prin colaboratorii
săi.
Comunicarea serveşte
la construirea imaginii (personale a firmei), a comunica eficient, înseamnă
a-ţi crea o imagine pozitivă, favorabilă şi coerentă.
Comunicarea se
bazează pe sistemul informaţional, care reprezintă totalitatea datelor,
informaţiilor, circuitelor, fluxurilor informaţionale şi proceduri
informaţionale. Elementele sistemului informaţional sunt:
1.
Data – o descriere letrică sau
cifrică, a unui fenomen, proces, eveniment, a unei acţiuni în procesul de
conducere interior sau exterior. Se
înregistrează pe un suport material (document), se prelucrează pentru a fi
utilizate în anumite scopuri.
2. Informaţia – totalitate de date care
pot fi utilizate în procesul de luare a
deciziei sau pot ajuta la realizarea ei. Atenţie ! Clasificarea informaţiilor studiaţi desinestătător.
3. Fluxul informaţional – un ansamblu de
informaţii necesar pentru îndeplinirea lucrului şi care circulă de la emitent
până la destinatar având următoarele caracteristici : conţinut, volum,
frecvenţă, calitate, direcţie, suport, formă. Fluxul poate fi permanent sau
periodic. Atenţie ! Ce clasificare a
fluxului ai mai descoperit studiind desinestătător?
4. Circuitul informaţional - este drumul parcurs de informaţie , calea de
circulaţie din momentul întocmirii până la arhivare sau distrugere. Circuitul
se clasifică în intern sau extern. Atenţie
! Ce clasificare a circuitului ai mai descoperit studiind desinestătător?
5. Procedura informaţională – totalitate
de operaţii îndeplinite după o anumită schemă
cu privire la instalarea informaţiei, metodele de prelucrare, păstrate,
arhivare etc.
Zvonurile - sunt
comunicări neoficiale care se transmit de la o persoană la alta. Zvonurile pot
avea efecte pozitive sau pot fi fără efecte. Însă multe zvonuri au efecte
negative şi generează sentimente de nesiguranţă şi ostilitate.
Managerul eficient chiar
daca nu poate elimine apariţia zvonurilor poate controla apariţia şi
expansiunea lor, prin transparenţă (comunicarea informaţiilor imediat ce le
deţine)
- 2 -
Toate funcţiile manageriale sunt realizate cu ajutorul
comunicării, ca un proces de înţelegere
între oameni cu ajutorul transferului de informaţie.
Procesul de comunicare - reprezintă procesul de
transmitere a informaţiilor între două sau mai multe persoane, unele cu rol de
emiţător iar altele cu rol de receptor, prin intermediul mesajelor simbolice –
sunete, cifre, litere, cuvinte, semne scrise, gesturi.
Sistemul de comunicaţii reprezintă
ansamblul proceselor de comunicaţii realizat la scara unui sistem
economico-social prin intermediul reţelelor de comunicaţii care include:
emiţători, canale, relee intermediare şi receptori.
|
|
Componentele principale
ale proceselor de comunicaţie sunt:
Fig. 1. Elementele procesului de
comunicare
ü emiţătorul - este iniţiatorul comunicării şi nu o face decât cu o anumită
raţiune, logică;
ü codificare - operaţie realizată de
emiţător prin punerea în anumite simboluri a informaţiei ce urmează a fi
transmisă; folosirea unor simboluri care au acelaşi înţeles pentru emiţător şi
pentru receptor fiind indispensabilă pentru o bună comunicare;
ü mesajul - forma fizică (orală, scrisă, gesturi etc.)
în care emiţătorul codifică informaţia(ideeea transformată în mesaj;
ü canalul - calea de transmitere a informaţiei (prin
aer pentru comunicaţia orală, pe hârtie pentru cea scrisă , poşta electronică,
fax, etc.);
ü recepţionarea şi decodificarea - operaţia
realizată de receptor ce constă în interpretarea mesajului şi transpunerea
simbolurilor transmise într-o informaţie semnificativă pentru sine.
Decodificarea este sensibil influenţată de modul în care receptorul
interpretează simbolurile (de aşteptările sale, percepţii, cunoştinţe, etc.);
ü factorii perturbatori sunt cei ce produc blocaje,
filtraje, distorsiuni sau bruiaje în transmiterea informaţiilor;
ü conexiunea inversă este reversul legăturii
directe emiţător – receptor, prin care emiţătorului i se transmite reacţia
receptorului. Mai este numită feed-back.
LIMBAJUL DE COMUNICARE poate fi:
ü verbal –cu cuvinte,
ü non-verbal prin limbajul corpului, timpului,
spaţiului, lucrurilor, îmbrăcămintei;
ü paraverbal - prin folosirea tonalităţii,
accentuării, ritmului de vorbire;
Comunicarea verbală. Oralitatea.
Uşurinţa de exprimare depinde de:
a)
caracteristicile personalităţii dvs.
b) calităţile
vocale – enunţarea şi pronunţarea
c) caracteristici ale personalităţii celor cu
care veniţi în contact.
Comunicarea non-verbală
„Fiecare gest este asemenea unui cuvânt, iar un cuvânt poate avea mai
multe înţelesuri. Perspicace este acel om care poate citi „propoziţiile”
trupului”
(Allan Pease)
Elementele comunicării non-verbale:
Element
|
Concretizare
|
Limbajul corpului
|
Expresia fetei, gesturi, poziţia corpului
|
Limbajul spaţiului
|
Modul în care utilizăm spaţiul personal, social, intim, public
|
Limbajul timpului
|
A veni la timp sau a întârzia la o şedinţă, a alege sau nu să îţi
petreci timpul cu cineva
|
Prezenţa personală
|
Comunică prin vestimentaţie, igienă personală, accesorii vestimentare
|
Limbajul tăcerii
|
Comunică aprobare, dezaprobare, păstrarea unei taine, admiraţie, etc.
|
Limbajul lucrurilor
|
Colecţiile, obiectele de uz curent (casa, maşina, biblioteca)
|
Limbajul culorilor
|
Culorile calde stimulează comunicarea, cele reci o inhibă
|
Limbajul paraverbal
|
Calităţile vocii (ritm, rezonanţă, viteza de vorbire).
Caracteristicile vocale (râs, plâns, şoptit, oftat).
Parametrii vocali (intensitate, înălţime).
|
Pentru a comunica oamenii nu folosesc numai cuvintele.
De cate ori comunicăm, trimitem în exterior
mesaje şi prin intermediul altor mijloace. Chiar
atunci când scriem sau vorbim, noi totuşi comunicăm
ceva, uneori neintenţionat.
Comunicarea tactilă.
1. Atingeri care transmit emoţii pozitive, exprimă sentimente
calde, afectuoase (ex: adultul care
mângâie un copil, şeful care te bate pe umăr
spre a te încuraja intr-un moment dificil, omul care iţi
strânge mâna cu căldură dând astfel glas
graţitudinii sale faţă de un gest făcut în favoarea lui).
2. Atingeri ,,de control”
care vizează dirijarea comportamentelor, a atitudinilor sau, chiar, a
sentimentelor persoanei atinse. Un mic semnal
tactil ii poate atrage atenţia interlocutorului să ne
privească, sau îl poate îndemna să se dea la o
parte, să se grăbească sau, dimpotrivă, să stea
locului.
3. Atingerea ,,rituală”. Cea
mai cunoscută şi mai frecvent utilizată este strângerea mâinii în semn de
salut la întâlnire şi la despărţire. In
funcţie de poziţia mâinii, de felul în care aceasta este întinsă,
acest gest are mai multe implicaţii decât
pare, şi îmbracă nenumărate forme.
4. Atingerea în alt scop
decât comunicarea propriu-zisă. Ea poate îmbrăca o multitudine de forme,
de la susţinerea unei persoane care urca sau
coboară dintr-un vehicul, la atingerea frunţii pentru a
evalua temperatura unui bolnav. Chiar daca
obiectivul urmărit este altul, în majoritatea acestor
cazuri se transmit şi informaţii afective,
deoarece gesturile ce presupun contactul fizic implică mai
întotdeauna şi prezenţa unui sentiment, fie el
pozitiv sau negativ.
Comunicarea sonoră
Circa 38% dintre mesajele transmise intr-o
interacţiune personală sunt de ordin vocal, fără a fi cuvinte.
Ele aparţin parametrilor ,,muzicali” ai
limbajului (timbrul, intonaţia, ritmul, pauzele, tonul, înălţimea şi
intensitatea vocii), fie repertoriului destul
de bogat de sunete nearticulate pe care omul este capabil să
le emită. Acestea din urmă îndeplinesc funcţii
diferite, de la cea expresiva a oftatului, trecând în
unui
,,îhî” strecurat în conversaţie pentru a-l convinge pe interlocutor că este
urmărit
cu atenţie, etc.
Comunicarea gestuală.
Kinezica
Kinezica se defineşte ca fiind modalitatea de
comunicare prin intermediul gesturilor şi al mimicii.
Interpretarea dată aceluiaşi gest diferă în
zone geografice diferite iar aceeaşi idee poate fi exprimată prin diferite
gesturi. Astfel, desenarea unui cerculeţ cu degetele( mare si arătător) unite
la vârf înseamnă ,,O.K.” in America, ,,zero”în Franţa, ,,bani” în Japonia şi
este o ameninţare cu moartea în Tunisia. În locul semnului de O.K., rusul
ridică degetul mare în poziţie verticala, brazilianul îşi strânge între degete
lobul urechii iar sicilianul se ciupeşte uşor de obraz.
Pe de alta parte insă, existenţa unor gesturi
universale nu poate fi negată. Pe toate meridianele,
nedumerirea se exprima prin ridicarea din
umeri, tristeţea sau veselia sunt semnalate prin modificări
fizionomice asemănătoare.
- 3 -
Barierele constau în:
-
tendinţa de a auzi numai ce ne-am obişnuit să auzim;
-
ignorarea informaţiilor în dezacord cu ceea ce
cunoaştem;
-
evaluarea prin criterii subiective a sursei
obiective: acelaşi mesaj are sensuri diferite în funcţie de modul cum este
privit emiţătorul;
-
perceperea diferită a mesajelor în funcţie de
situaţia concretă a receptorului şi de presiunile mediului asupra sa;
-
înţelegerea diferită a aceloraşi cuvinte de către
persoane diferite;
-
folosirea neadecvată a elementelor proceselor de
comunicaţii;
-
incapacitatea de stăpânire a emoţiilor;
-
discernarea insuficientă a mesajelor relevante de
cele cu semnificaţie redusă;
- 4 -
Pentru depăşirea acestor bariere se
pot urma câteva căi:
- determinarea precisă
a scopului fiecărei comunicaţii;
- clarificarea ideilor
înaintea comunicării;
- alegerea celui mai
potrivit moment pentru efectuarea comunicării;
- cunoaşterea precisă a
simbolurilor folosite;
- folosirea unui
limbaj simplu şi direct;
- asigurarea unui
nivel corect de redundanţă;
- luarea în
considerarea a tuturor elementelor care determină o anumită percepţie;
- adoptarea de către
fiecare emiţător şi a posturii de ascultător;
- asigurarea de către
conducători a concordanţei dintre ceea ce se comunică şi ceea ce se face
efectiv;
Concluzie:
Orice comunicare, indiferent de forma
sa (verbală, scrisă, nonverbală) are cel puţin patru obiective:
-
receptarea corectă a mesajului;
-
înţelegerea corectă a mesajului;
-
acceptarea mesajului;
-
provocarea unei reacţii (schimbarea de comportament
sau de atitudine).
PRINCIPII
PENTRU CRESTERE EFICINTEI COMUNICARII VERBALE
1. Orice individ trebuie sa fie pregătit atât pentru rolul de emiţător
cât şi pentru cel de receptor, adică emiţătorul are în vedere:
2. Orice receptor trebuie sa se autoeduce pentru a putea “asculta
activ”.
3. Purtarea prietenoasă
De obicei oamenii când vin în contact cu alţii iau o figura serioasă,
oficială care provoacă o impresie rece. Sunt rezervaţi în discuţie de aceea
este greu să comunici cu ei.
Oamenii care zâmbesc de la prima întâlnire şi se
poartă atât de prietenos încât discuţia se desfăşoară de la sine. “Un surâs nu
costă nimic dar înfăptuieşte mult” – spune un proverb chinezesc.
Managerii din vârful piramidei au de obicei o figură
serioasă.
Lucru pentru acasă:
1. Comentaţi şi argumentaţi !
“Un surâs nu costă nimic
dar înfăptuieşte mult”
2. Răspundeţi la următoarele întrebări:
ü Pe ce se bazează
procesul de comunicare?
ü Care sunt elementele
de bază ale procesului informaţional?
ü Care este rolul
comunicării la nivelul organizaţiei?
ü Care este rolul
zvonurilor?
ü Ce presupune o
comunicare eficientă?
ü Povestiţi un caz
real din viaţa DV. În care nu a avut loc o comunicare eficientă. Depistaţi
factorii negativi care au influenţat această comunicare. Era posibil de evitat
conflictul?
3. Finalizaţi
itemii propuşi cu variantele corecte, indicând cifra respectivă.
a)
.................
este atunci când utilizezi un mod de exprimare ............., materialul să fie
bine organizat, să nu folosiţi cuvinte ........... şi ............ .
b)
Cel mai
bun mod de a rămâne ........... şi ............. este de a vă pune în locul
celeilalte persoane, ceea ce este .................. .
c)
Atunci
când vorbiţi, stabiliţi un ....................... cu cel care va asculta.
d)
............... este de asemenea importantă pentru procesul
de comunicare, deoarece o persoană
e)
care se .............
de perete sau ................ înainte pe scaun în timp ce transmite un ................unei
alte persoane, surprinde neplăcut, demonstrând o atitudine de oboseală,
plictiseală sau neglijentă.
1. Contact vizual
2. prietenos;
3. claritate;
4. complicat;
5. poziţia corpului,
6. amabil;
7. simplu,
8. a sta aplecat
9. lungi;
10. mesaj verbal;
11. empatie
12. a se sprijini;
A N E X A 2.
Activitate practică în timpul
lecţiei
Comunicarea non-verbală
"A gesticula nu înseamnă doar să faci
cu mâna cuiva. Gesturile conţin informaţii importante – gânduri care, de multe
ori, nu sunt reprezentate prin cuvinte", a spus Susan Goldin-Meadow,
profesor de psihologie la Universitatea din Chicago.
Atât prin gesturi cât şi
prin mişcările corpului ne exprimăm inconştient. Este vorba despre aşa-numitul limbaj nonverbal, care spune totul
despre noi fără ajutorul cuvintelor, dar în proporţie de 99% suntem
inconştienţi de semnificaţia pe care o au gesturile.
Obiectivul atragerii
atenţiei asupra comunicării non-verbale este acela de a schimba direcţia
conversaţiei. Dacă persoana din faţa ta face gesturi cu semnificaţie negativă,
este cazul să încerci să schimbi subiectul discuţiei.
În timp ce comunici poţi "citi" persoana din faţa ta sau poţi fi "citit". Ia seama la cele de mai jos:
- Braţele încrucişate trădează o persoană rezervată, aflată în defensivă care la moment nu doreşte să intre în discuţie.
- Braţele şi picioarele încrucişate - ai în faţă o persoană suspicioasă şi foarte rezervată (închisă).
- Mâinile în buzunare - înseamnă nesiguranţă şi suspiciune.
- Mâinile pe şolduri comunică faptul că persoana respectivă este receptivă şi gata să te ajute.
- O ţinută cu spatele drept, bărbia ridicată , privirea la interlocutor sunt semnele unei persoane pline de încredere.
- Privirea coborâtă şi faţa întoarsă înseamnă că ceea ce spui nu interesează.
- Bărbia în palmă - acest gest vorbeşte despre o atitudine critică, înclinaţie spre analiză.
- Când se lasă pe spate în fotoliul lui de intervievator şi daca îşi mai duce şi mâinile la ceafă înseamnă ca este pus pe analize, dar vrea sa-şi sublinieze şi superioritatea.
- Atingerea nasului în timp ce răspunzi la o întrebare înseamnă că nu spui adevărul.
- Chiar dacă stă pe scaun dar are corpul şi picioarele îndreptate în direcţia uşii înseamnă că vrea să termine conversaţia şi să plece.
Aceste indicaţii te ajută să eviţi gesturile cu semnificaţie negativă şi să devii adeptul celor cu semnificaţie pozitivă pentru că numai aşa poţi câştiga.
În timp ce comunici poţi "citi" persoana din faţa ta sau poţi fi "citit". Ia seama la cele de mai jos:
- Braţele încrucişate trădează o persoană rezervată, aflată în defensivă care la moment nu doreşte să intre în discuţie.
- Braţele şi picioarele încrucişate - ai în faţă o persoană suspicioasă şi foarte rezervată (închisă).
- Mâinile în buzunare - înseamnă nesiguranţă şi suspiciune.
- Mâinile pe şolduri comunică faptul că persoana respectivă este receptivă şi gata să te ajute.
- O ţinută cu spatele drept, bărbia ridicată , privirea la interlocutor sunt semnele unei persoane pline de încredere.
- Privirea coborâtă şi faţa întoarsă înseamnă că ceea ce spui nu interesează.
- Bărbia în palmă - acest gest vorbeşte despre o atitudine critică, înclinaţie spre analiză.
- Când se lasă pe spate în fotoliul lui de intervievator şi daca îşi mai duce şi mâinile la ceafă înseamnă ca este pus pe analize, dar vrea sa-şi sublinieze şi superioritatea.
- Atingerea nasului în timp ce răspunzi la o întrebare înseamnă că nu spui adevărul.
- Chiar dacă stă pe scaun dar are corpul şi picioarele îndreptate în direcţia uşii înseamnă că vrea să termine conversaţia şi să plece.
Aceste indicaţii te ajută să eviţi gesturile cu semnificaţie negativă şi să devii adeptul celor cu semnificaţie pozitivă pentru că numai aşa poţi câştiga.
Întrebări:
- Despre ce „ câştig” poate fi vorba ?
Argumentează!
- Cu care din gesturile descrise în mesaj eşti de
acord precum că sunt adevărate. Descrie-ne o situaţie din viaţa ta reală.
- Cu ce gesturi noi, observate de tine însuţi
poţi completa mesajul dat ?
- Cum crezi „un zâmbet urmat de o înclinare
uşoară a capului” relatează bunăvoinţă şi încredere în persoana pe care o
ai în faţă?
By: Vlad Tarko, Sci-Tech News Editor
|
Însărcinare:
|
Oamenii de ştiinţă au dezvoltat un joc pe computer pentru soldaţii americani, cu ajutorul căruia aceştia să poată învăţa mai uşor obiceiurile din locuri precum Afganistan sau Irak. În timp ce au pus la punct jocul, ei au pus în evidenţă importanţa gesturilor. "A gesticula nu înseamnă doar să faci cu mâna cuiva. Gesturile conţin informaţii importante – gânduri care, de multe ori, nu sunt reprezentate prin cuvinte", a spus Susan Goldin-Meadow, profesor de psihologie la Universitatea din Chicago. "Oamenii tind în mod natural să se bazeze pe comunicarea non-verbală atunci când învaţă o limbă străină", a spus Lewis Johnson, directorul Institutului de Ştiinţe de la Universitatea din California de Sud. "Atunci când porţi o conversaţie cu cineva, oamenii se bazează de multe ori în mod spontan pe indicii non-verbale", a spus Hannes Högni Vilhjálmsson, creatorul jocului. "O expresie de mirare sau de jignire sunt indicii mult mai intuitive decât un semn pe care scrie 'N-am înţeles ce spui'." Comunicarea non-verbală este la fel de importantă ca şi cea verbală. Însă gesturile pot fi şi o sursă de confuzie, dat fiind că oamenii din culturi diferite folosesc gesturi diferite. Acest lucru arată că gesturile formează de fapt un alt limbaj similar cu cel vorbit, sau, mai degrabă, că limbajul include atât cuvintele vorbite cât şi gesturile. Semnificaţia gesturilor nu este determinată genetic, ci este învăţată şi face parte din bagajul cultural. Jocul include capacitatea de a învăţa o serie de manierisme arabe care pot fi uşor interpretate greşit de către un occidental, precum şi gesturi occidentale care pot fi interpretate greşit de arabi. De exemplu, arabii işi 'dau ochii peste cap' pentru a spune "nu". Cercetătorii au dezvăluit şi importanţa gesturilor în alte tipuri de învăţare. Susan Goldin -Meadow a descoperit că studenţii care imită gesturile profesorului lor de matematică învaţă strategiile de rezolvare a problemelor mai repede decât cei care nu folosesc gesturi. "Dacă îţi mişti mâinile, dacă îţi reprezinţi ideile nu numai cu gura ci şi cu mâinile, îţi sporeşti şansele de a beneficia de pe urma profesorului", a spus Goldin-Meadow. "In plus, gesturile uşurează gândirea, nemaifiind necesar să exprimi tot mesajul exclusiv prin cuvinte." Pentru a testa importanţa gesturilor, cercetătorii au cerut copiilor şi adulţilor să facă doua lucruri simultan – să rezolve o problemă de matematică şi să ţină minte o listă de cuvinte. Ei au constatat că cei care gesticulau au dat rezultate mai bune decât ceilalţi. În plus, copiii care folosesc gesturile nu doar pentru a reprezenta ceea ce spun, ci pentru a da informaţii suplimentare, diferite de ceea ce se spune, tind să înveţe mai repede decât ceilalţi. "Încerc de fapt să argumentez că gesticulaţia facilitează învăţatul", a spus Goldin-Meadow. |
A N E X A 3.
Citate
de discutat
„ OAMENII SE URĂSC
PENTRU CĂ SE TEM UNII DE ALŢII: SE TEM PENTRU CĂ NU SE CUNOSC; NU SE CUNOSC
PENTRU CĂ NU COMUNICĂ „.(Martin Luther
King)
„Fiecare gest
este asemenea unui cuvânt, iar un cuvânt poate avea mai multe înţelesuri.
Perspicace este acel om care poate citi „propoziţiile” trupului”
(Allan Pease)
A N E X A 4.
Mituri
ce se referă la comunicare (sunt puse în discuţie)
Mitul 1
,, Doar am comunicat pe parcursul întregii miele
vieţi, este normal că înţeleg cum să comunic!”
Argument:
,,Chiar dacă comunicăm mult, asta nu înseamnă că
comunicăm eficient!”
Mitul 2
,,Nu s-a descurcat, deoarece
nu este comunicabil!”
Argument:
,,Nu poate fi doar neeficienţa comunicării
responsabilă de toate insuccesele noastre!”
Mitul 3
,,Comunicarea eficientă
depinde de tehnicile de comunicare utilizate!”
Argument:
,,Posesia tehnicii de comunicare nu poate garanta
eficienţa ei fără o atitudine pozitivă faţă de convorbitor în procesul
comunicării!”
Mitul 4
,,Nu sânt eu cel care nu-l
înţelege pe partenerul meu, el nu mă înţelege!”
Argument:
,,Comunicarea eficientă presupune şi o
responsabilitate reciprocă!”
Mitul 5
,,O bună comunicare presupune
o înţelegere ,,perfectă” la toţi participanţii!”
Argument:
,,Perfecţiunea este imposibilă, presupunerea
existenţei ei, duce la apariţia barierelor în comunicare!”